Beneficjent zobowiązany jest do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w ramach Projektu w sposób przejrzysty i proporcjonalny, zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców na warunkach określonych w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej udostępniło podręcznik, który jest poradnikiem dla wszystkich planujących zawierać umowy, których przedmiotem będą dostawy, usługi lub roboty budowlane finansowane z funduszy unijnych, do których zastosowanie mają Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Podręcznik ma charakter informacyjny, edukacyjny i może stanowić wsparcie przy przeprowadzeniu zamówienia zgodnie z zasadą konkurencyjności.
Należy pamiętać o obowiązku wypełniania danych w module „Zamówienia publiczne” w aplikacji SL2021. Moduł ten stanowi zbiór danych dotyczących zamówień w ramach realizowanego projektu oraz zawartych w ramach tych zamówień kontraktów z Wykonawcami i Podwykonawcami. Funkcjonalność ta dotyczy zamówień realizowanych w oparciu o Prawo zamówień publicznych (niezależnie od trybu), a także innych ustaw, które mają zastosowanie. Funkcjonalność nie dotyczy postępowań dokumentowanych w Bazie konkurencyjności. Informacje powinny zostać wprowadzone do modułu niezwłocznie po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i zawarciu umowy z Wykonawcą i Podwykonawcą.
Instrukcja Beneficjenta SL2021 – Zamówienia Publiczne opublikowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dostępna jest na stronie Skorzystaj z systemu informatycznego.
Wybór konkretnej procedury zależny jest od szacunkowej wartości zamówienia, która powinna być ustalona rzetelnie, uwzględniając przesłanki: tożsamości czasowa, podmiotowa, przedmiotowa wynikające z praktyki stosowania przepisów zamówień publicznych oraz wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności.
W zależności od wartości szacunkowej zamówienia netto (bez podatku od towarów i usług) w ramach Projektu, należy zastosować właściwy tryb lub procedurę udzielania zamówień, z zastosowaniem:
Realizacja zamówienia poniżej minimalnego progu właściwego dla zasady konkurencyjności (50 tys. zł netto), nie jest podporządkowana formalnym procedurom, a poniesienie wydatku można dokonać jedynie na podstawie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego, zgodnie z procedurami obowiązującymi u beneficjenta.
Komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie zasady konkurencyjności, w tym ogłoszenie zapytania ofertowego, składanie ofert, wymiana informacji między zamawiającym a wykonawcą oraz przekazywanie dokumentów i oświadczeń, komunikacja między zamawiającym a oferentem (pytania/odpowiedzi) odbywa się pisemnie za pomocą Bazy konkurencyjności BK2021
Jedyne odstępstwa od posługiwania się BK2021 zostały wskazane w pkt 2 i 3 Sekcji 3.2.3 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności.
Baza Konkurencyjności to internetowa baza ofert zawierająca ogłoszenia beneficjentów. Wbudowana wyszukiwarka ogłoszeń pozwala w szybki i łatwy sposób odnaleźć zapytania ofertowe zamieszczone przez beneficjentów. Publikacja ogłoszeń beneficjentów jest warunkiem spełnienia zasady konkurencyjności. Zasada konkurencyjności odnosi się do beneficjentów korzystających z funduszy europejskich i korzystanie z niej jest regulowane na poziomie Wytycznych dotyczących kwalifikowalności. Internetowa baza ofert pozwala w jednym miejscu zgromadzić zamówienia składane przez beneficjentów/wnioskodawców. Za pośrednictwem tego narzędzia zamawiający ma obowiązek opublikować ogłoszenie, a następnie przeprowadzić postępowanie i zamieścić informację o rozstrzygnięciu postępowania.
WAŻNE!: Wymóg publikacji ogłoszeń w BK2021 dotyczy również postępowań wszczętych przed podpisaniem umowy o dofinansowanie Projektu.