Na co Fundusze?

  • Galeria logotypów

Na co Fundusze?

Działanie FEPM.01.01 Badania i innowacje w przedsiębiorstwach

Celem Działania jest kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Planowane wsparcie będzie stanowić elementy przedsięwzięcia strategicznego zdefiniowanego w Regionalnym Programie Strategicznym (RPS) w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego pn. Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji”.

Wsparcie będzie kierowane na projekty wpisujące się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje, istotne znaczenie będzie mieć także ukierunkowanie wsparcia do branż kluczowych mających istotne znaczenie dla rozwoju poszczególnych obszarów województwa.

Działanie przewiduje realizację obszarów A i B:

A. Prace badawczo – rozwojowe w przedsiębiorstwach

Przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać wsparcie na realizację prac B+R składających się z badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych (wsparciem nie będą objęte badania podstawowe). Elementem projektów może być uzyskanie i ochrona własności intelektualnej wytworzonych/uzyskanych w ramach projektu rozwiązań oraz transfer technologii poprzez nabycie praw własności intelektualnej czy wykorzystanie technologii cyfrowych.

Wyłącznie w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw elementem projektu może być komercjalizacja i wdrożenie wyników prac badawczo - rozwojowych, przy czym komercjalizacja i wdrożenie musi stanowić mniejszość wydatków kwalifikowalnych projektu. 

Przewidziano również środki na dofinansowanie projektów mających na celu rozwój infrastruktury badawczej np. budowę, rozbudowę, przebudowę laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych. Finansowany będzie także zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych służących tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Warunkiem uzyskania wsparcia na inwestycje w infrastrukturę B+R  będzie przedstawienie planu w zakresie wykorzystania tej infrastruktury (agendy badawczej), który uprawdopodobni jej efektywne wykorzystanie.

Typy projektów:

1. realizacja prac B+R przedsiębiorstw, w tym w ramach regionalnych agend badawczych w oparciu o współpracę przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczych, np. szkół wyższych

2. realizacja prac B+R przez mikro i małe przedsiębiorstwa, w tym z udziałem jednostek naukowych i badawczych, wraz z komercjalizacją i wdrożeniem wyników prac B+R

3. rozwój infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach rozumianej jako:

 a. budowa, rozbudowa, przebudowa laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach

b. zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług

Ponadto w ramach typów projektu 1. i 2. jako element projektu możliwe będą:

a. wsparcie technologii cyfrowych

b. ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstwa oraz transferu technologii poprzez np. nabycie praw własności intelektualnej (jeżeli jest uzasadniona wynikami prac B+R)

Forma wsparcia: Dotacja w zależności od statusu przedsiębiorstwa i typu projektu. W przypadku komercjalizacji i wdrożenia wyników prac B+R przez mikro i małe przedsiębiorstwa w ramach projektów drugiego typu wsparcie udzielane jest w formie dotacji warunkowej.

 

B. Pomorski Broker Usług Badawczo-Rozwojowych

Wsparcie realizowane będzie w formule projektu grantowego (zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027) poprzez wyłonienie jednego operatora systemu. Wartosć grantu nie będzie mogła przekroczyć 200 000 euro,

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego będą mogły otrzymać wsparcie bezzwrotne w postaci grantu z przeznaczeniem na finansowanie usług badawczo-rozwojowych (usług B+R), świadczonych przez wybranego przez siebie usługodawcę (formuła popytowa).

Typ projektu:
Rozwój systemu wsparcia MŚP mający na celu weryfikację jego pomysłu B+R - wsparcie fazy proof of concept.

Ponadto w obszarach A i B premiowane będą projekty partnerskie, promujące rozwój ekologicznych procesów produkcyjnych oraz efektywnego wykorzystywania zasobów w przedsiębiorstwach. Preferowane będą także projekty realizujące prace B+R w ramach regionalnych agend badawczych, w szczególności z uwzględnieniem współpracy międzyregionalnej lub transnarodowej.

 

Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie - 85 %

Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi przez właściwą instytucję) - 85 %

Dopuszczalny cross-financing (%): 0

Sposób wyboru projektówkonkurencyjny

Realizacja instrumentów terytorialnych: nie dotyczy

Typ beneficjenta:

  • ogólny: przedsiębiorstwa, instytucje nauki i edukacji, instytucje wspierające biznes,
  • szczegółowy: MŚP, duże przedsiębiorstwa, inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytucje otoczenia biznesu, izby gospodarcze, jednostki naukowe, organizacje badawcze, ośrodki innowacji, uczelnie.

Grupa docelowa:
przedsiębiorstwa (w tym MŚP), instytucje otoczenia biznesu (IOB), jednostki B+R, uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki

Wiecej patrz Dokumenty: Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027

Kto skorzysta?
O środki będą mogły ubiegać się  wyłącznie przedsiębiorstwa samodzielnie lub w partnerstwie z instytucjami otoczenia biznesu, izbami gospodarczymi, jednostkami naukowymi, organizacjami badawczymi, ośrodkami innowacji, uczelniami i innymi podmiotami systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Na co fundusze?
Przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać wsparcie na realizację, komercjalizację oraz wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R). W wymienionych przedsięwzięciach dofinansowaniem objęto m.in. ochronę własności intelektualnej oraz transfer technologii poprzez nabycie praw własności intelektualnej czy wykorzystanie technologii cyfrowych. W ramach działania przewidziano również środki na dofinansowanie projektów mających na celu rozwój infrastruktury badawczej np. budowę, rozbudowę, przebudowę laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych. Finansowany będzie także zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych służących tworzeniu innowacyjnych produktów i usług.